Witamy na stronie internetowej biblioteki Szkoły Podstawowej nr 16 w Piotrkowie Trybunalskim. Można tutaj znaleźć informacje o naszej bibliotece i jej działalności,  a także wiele przydatnych wiadomości i materiałów, które pomogą w poszerzaniu i pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań. Czekamy na Wasze  ciekawe propozycje dotyczące księgozbioru  i na pomysły interesujących konkursów.
Opis zbiorów - czyli co znajdziecie w naszej bibliotece

Biblioteka w Szkole Podstawowej nr 16 oferuje swoim czytelnikom bogaty wybór książek, zbiorów specjalnych oraz innych dokumentów przydatnych uczniom, nauczycielom.
KSIĘGOZBIÓR:
Obecnie księgozbiór liczy ponad 11 tysięcy woluminów, na które składają się między innymi:
lektury szkolne,
słowniki, encyklopedie i leksykony,
literatura naukowa i popularno-naukowa,
literatura pedagogiczna,
literatura dziecięca i młodzieżowa.
ZBIORY SPECJALNE:
kasety wideo i płyty DVD z programami edukacyjnymi
edukacyjne programy multimedialne,łyty CD oraz kasety magnetofonowe z audycjami i piosenkami edukacyjnymi.
DOKUMENTY SZKOLNE - dostępne do wglądu dla zainteresowanych nauczycieli lub rodziców.
Katalogi biblioteczne
Katalog umożliwia szybkie zorientowanie się w tym, jakie zbiory gromadzi dana biblioteka oraz w rozmieszczeniu zbiorów w bibliotece. W naszej bibliotece znajdziecie kartkowy katalog alfabetyczny oraz należący do katalogu rzeczowego - katalog działowy i katalog systematyczny.
Z katalogu alfabetycznego korzystasz jeśli znasz autora książki, którą chcesz wypożyczyć. Z katalogów rzeczowych korzystasz jeśli znasz tematykę, dziedzinę wiedzy, z jakiej potrzebujesz wypożyczyć książkę, a nie znasz ani jej autora, ani tytułu. W tym przypadku wyszukujesz kartę katalogową w określonym dziale, w którym zebrane są opisy katalogowe książek z określonej dziedziny wiedzy.